
| Parameter | Value |
|---|---|
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Packaging | Reel |
| RoHS | Compliant |
| Polarity | Positive |
| Dropout Voltage | 120 mV |
| Min Input Voltage | 1.7 V |
| Output Current | 700 mA |
| Output Voltage | 3.8 V |
| Output Type | Fixed |
| Quiescent Current | 100 µA |
| Max Input Voltage | 6 V |
| Load Regulation | 43 mV |
| Line Regulation | 0.01 %/V |
Stock: 62
Distributors
pcbx
Unit Price$0.92589
Ext.Price$0.92589
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.92589 | $0.92589 |
| 10 | $0.56426 | $5.64260 |
| 25 | $0.47363 | $11.84075 |
| 50 | $0.41239 | $20.61950 |
| 100 | $0.35907 | $35.90700 |
| 300 | $0.31294 | $93.88200 |
| 500 | $0.27273 | $136.36500 |
| 1000 | $0.19493 | $194.93000 |
| 3000 | $0.18124 | $543.72000 |
| 5000 | $0.17440 | $872.00000 |
